Pod sloganom zelene tranzicije i pete industrijske revolucije, danas je u Beogradu održana treća po redu konferencija Look Up 3, koja je okupila vodeće stručnjake i predstavnike poslovne zajednice iz Srbije i sveta. Cilj događaja bio je da se osvetle aktuelni trendovi, izazovi i rešenja u oblastima energetike, održivog razvoja i zaštite životne sredine.
Konferenciju je svečano otvorila ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, koja je izrazila zahvalnost na prilici da se razgovara o temama ključnim za budućnost Srbije.
„Važno je da učimo od iskustava drugih zemalja i da kroz argumentovan dijalog razmenjujemo znanja kako bismo došli do najboljih rešenja. Prisustvo domaćih i međunarodnih stručnjaka na ovakvim skupovima daje dodatnu vrednost u oblikovanju održive budućnosti“, poručila je ministarka.
Tokom četiri panela, učesnici su se bavili ključnim pitanjima vezanim za resurse, tehnologije i politike neophodne za uspešnu zelenu tranziciju.
Prvi panel: “Geopolitika zelene tranzicije – Uloga kritičnih materijala”
Panel je otvorio diskusiju o značaju kritičnih sirovina poput bakra, litijuma i bora. U okviru panela “Geopolitika zelene tranzicije: Uloga kritičnih materijala” govorili su Stefan Srbljanović, državni sekretar Ministarstva rudarstva i energetike, Sara Pavkov, državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine, Oliver Ričards, šef odeljenja za kritične minerale i rudarstvo u odeljenju za poslovanje i trgovinu Ujedinjenog Kraljevstva i prof. dr Čedomir Beljić, profesor Rudarsko-geološkog fakulteta, dok je moderator bio Zoran Stanojević.
Kroz implementaciju zakona koji su gotovo 99% usklađeni sa EU direktivama, Srbija je spremna za održivo rudarstvo sa minimalnim negativnim posledicama. Pavkov je naglasila da je saradnja sa Velikom Britanijom i Evropskom unijom najbolji mogući put za Srbiju u ovom trenutku.
Ministarstvo zaštite životne sredine insistira na primeni najsavremenijih tehnika (BAT) za sve projekte, bilo domaće ili strane kompanije, prema standardima EU, izjavila je Sara Pavkov.
Drugi panel: “Ima li dovoljno resursa za zelenu tranziciju?”
Na drugom panelu prisutni su od prof. Krisa Balentajna, rukovodioca odseka za geohemiju, St Hugh’s College, Univerziteta Oksford; dr Džoslin Frejzer, Bradshaw Institut za minerale i rudarstvo, Univerziteta Britanske Kolumbije, prof. dr Vladane Rajaković Ognjanović, profesorke Građevinskog fakulteta; prof. dr Aleksandra Cvjetića, dekana Rudarsko-geološkog fakulteta, mogli da čuju kako obezbediti održive sirovine za zelenu tranziciju, ili na koji način AI, Big Data i digitalni alati transformišu industrijske prakse u cilju veće efikasnosti i smanjenja uticaja na životnu sredinu. Moderator je bio akademik prof. dr Vladica Cvetković, redovni član SANU.
Profesor Balentajn je podsetio na ozbiljnost situacije i potrebu za hitnim delovanjem kako bi se rešio problem globalnog zagrevanja i osigurala održivija budućnost za sve.
Dr Džoslin Frejzer govorila je o konfliktu između rudarskih kompanija i zajednica, koja je često prikazivan u medijima u Srbiji.
“Važno pitanje je kako preći od konflikta ka saradnji i osigurati odgovorno rudarstvo koje doprinosi održivom razvoju zajednica. Idealno, to bi bilo lako rešenje, ali u stvarnosti je često teško utvrditi istinu zbog različitih interpretacija činjenica. Kada se suočavaju sa društvenim otporom, kompanije često pokušavaju da smire situaciju, nadajući se da će problem proći, što retko uspeva.
Treći panel: “Kreiranje lanaca vrednosti: Od sirovine do uticaja na tržište”
U okviru trećeg panela “Kreiranje lanaca vrednosti: Od sirovine do uticaja na tržište” konferencije “Look Up 3”, govorili su dr Markus Virc, predsednik VDMA Mining & Minerals, Džon Stin, vanredni profesor Univerziteta Britanske Kolumbije, Nemanja Mikać CEO ElevenEs, Marijanti Babić, glavna zastupnica Rio Tinto Srbija i dr Sebastijan Luning, izvršni direktor K-UTEC Nemačka.
Dr Sebastijan Luning, izvršni direktor K-UTEC Nemačka, podelio je svoja razmišljanja o značaju litijuma i fascinaciji geološkim nalazištima u Srbiji.
Marijanti Babić, glavna zastupnica Rio Tinto Srbija, izjavila je da sav rad uložen u projekat Jadar potvrđuje da se on može sprovesti u skladu sa najvišim ekološkim standardima.
Džon Stin, vanredni profesor Univerziteta Britanske Kolumbije, govorio je o izazovima i mogućnostima u budućnosti rudarstva, naglašavajući potrebu za inovativnim pristupima koji će minimizirati negativne posledice po životnu sredinu.
CEO kompanije ElevenEs, Nemanja Mikać, izrazio je optimizam u vezi s mogućnostima Srbije da zaokruži ceo lanac vrednosti u proizvodnji baterija, od sirovina do električnih vozila.
Četvrti panel: Zelena tranzicija i energetska nezavisnost
Učesnici četvrtog panela bili su: profesor dr Nikola Rajaković sa Elektrotehničkog fakulteta; dr Dinko Knežević profesor na Rudarsko-geološkom fakultetu, Branislav Simović (ACES) i docent dr Jelena Carević (Građevinski fakultet). Moderator je bila Ružica Vranjković.
Jelena Carević je naglasila da građevinska industrija, posebno beton, ima potencijal da bude deo rešenja za problem otpada. Beton je drugi najkorišćeniji materijal na svetu, a njegove ekološke posledice, naročito zbog cementa, postavljaju izazove za održivost. Međutim, beton može integrisati industrijski otpad u svoju strukturu, smanjujući ekološki otisak.
Dinko Knežević je upozorio na ogromne količine rudarskog otpada u Srbiji, koje premašuju milijardu tona. “Svaki građanin Srbije ima udeo od oko 150 tona rudarskog otpada”, ilustrujući to potrebom za popunjavanjem stana od 60 kvadrata tim otpadom.
Nikola Rajaković je istakao da je neophodna dekarbonizacija, koja se temelji na obnovljivim izvorima energije, kao što su sunce, vetar i voda. “Priroda je bila blagonaklona prema nama”, rekao je Rajaković, ukazujući na šanse za smanjenje energetske zavisnosti.
Branislav Simović je istakao problem ograničenog broja domaćih kompanija koje mogu realizovati projekte obnovljivih izvora energije, te potrebu za jačanjem domaće stručnosti. Takođe, govorio je o cirkularnoj ekonomiji i izazovima u postizanju nulte emisije, naglašavajući da inženjerska struka mora biti glasnija u promovisanju ovih ciljeva.
Konferenciju je zatvorio Radoš Gazdić, direktor Razvojne agencije Srbije (RAS).
Konferencija “Look Up 3” još jednom je potvrdila svoju ulogu kao vodeća platforma za dijalog o održivoj budućnosti Srbije i regiona.
Izvor: Ringier Serbia doo